  • UPP1001E3/TR7
UPP1001E3/TR7
advertisement
Manufacturer No:
UPP1001E3/TR7
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-UPP1001E3/TR7
Package:
DO-216AA
Datasheet:
UPP1001E3/TR7
Purchasing and Inquiry
UPP1001E3/TR7 Overview
RF diode is recommended to keep the forward voltage of the system above 1V.We are referring to the capacitance 1.6pF in this case.This part has a current rating of 100mA.
UPP1001E3/TR7 Features
1.6pF capacitance
UPP1001E3/TR7 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation UPP1001E3/TR7 applications of RF diodes.
  • Radar systems for industrial use
  • Surface-mount band-switching circuits
  • Clamping circuits
  • Band switching
  • Compensators
  • Smart metering
  • Diode ring mixer
  • Modulators
  • Low loss band-switching in VHF television tuners
  • UHF mixer
Step5Bar-code shipping tag
UPP1001E3/TR7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-216AA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    POWERMITE®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Switch
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    LOW DISTORTION
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.6pF
  • Subcategory
    PIN Diodes
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    POSITIVE-INTRINSIC-NEGATIVE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    100mA
  • Base Part Number
    UPP1001
  • JESD-30 Code
    S-XSSO-G1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    PIN - Single
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Output Current
    50mA
  • Forward Voltage
    1V
  • Capacitance @ Vr, F
    1.6pF @ 100V 1MHz
  • Reverse Voltage
    100V
  • Diode Capacitance-Nom
    1.2pF
  • Resistance @ If, F
    1Ohm @ 10mA 100MHz
  • Minority Carrier Lifetime-Nom
    3.5 μs
  • Diode Res Test Frequency
    100MHz
  • Diode Forward Resistance-Max
    1Ohm