  • UPD30550AGD-350-WML-A
UPD30550AGD-350-WML-A
advertisement
Manufacturer No:
UPD30550AGD-350-WML-A
Manufacturer:
NEC
HK JDW NO:
4095-UPD30550AGD-350-WML-A
Package:
Datasheet:
Description:
0.5mm 64-bit Microprocessor 1.5V
Purchasing and Inquiry
UPD30550AGD-350-WML-A Overview
This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. In total, there are 208 terminations. Using a 1.5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. It is an architecture with 64 bits. Supply current is maximum at 1.575V. The CPU's external data bus width is 64. Injection of 208 pins into the body of the embedded microprocessor is carried out. A clock frequency of 133MHz is used by the CPU microprocessor.
UPD30550AGD-350-WML-A Features
64-Bit Structure
UPD30550AGD-350-WML-A Applications
There are a lot of NEC UPD30550AGD-350-WML-A Microprocessor applications.
  • Industrial control field
  • Microwave ovens
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Kindle
  • Nintendo
  • Traditional industrial transformation
  • Mobile computers
  • Firewalls
  • Consumer electronics products
  • Set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
UPD30550AGD-350-WML-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e6
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH
  • HTS Code
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    208
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Speed
    350 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Bit Size
    64
  • Address Bus Width
    64
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    3.8mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm