  • UP2C-151-R
UP2C-151-R
advertisement
Manufacturer No:
UP2C-151-R
Manufacturer:
Cooper Bussmann
HK JDW NO:
3283-UP2C-151-R
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UP2C-151-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9.4mm
  • Construction
    Miniature Size
  • Current Rating
    1.04A
  • Inductance
    150 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    1.04A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.02A
  • Case/Size Code
    5137
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    351.4mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    150 µH
  • Height
    5.2mm
  • Height Seated (Max)
    5.1816mm
  • Length
    12.8778mm
  • Width
    9.398mm