  • UMK105B7471KV-F
UMK105B7471KV-F
advertisement
Manufacturer No:
UMK105B7471KV-F
HK JDW NO:
782-UMK105B7471KV-F
Datasheet:
UMK105B7471KV-F
Purchasing and Inquiry
UMK105B7471KV-F Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.With the voltage 50V, it is capable of operating.
UMK105B7471KV-F Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
UMK105B7471KV-F Applications
There are a lot of Taiyo Yuden UMK105B7471KV-F applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
UMK105B7471KV-F
    17 Weeks
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm