  • ULQ2003ADR2G
ULQ2003ADR2G
advertisement
Manufacturer No:
ULQ2003ADR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-ULQ2003ADR2G
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ULQ2003ADR2G
Description:
NPN PMIC UL*2003A 16 Pin 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
ULQ2003ADR2G Overview
The LED driver's packaged as a Tape & Reel (TR).It is included with the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package as well.This lighting drivere has a mounting type of Surface Mount.Relay, Solenoid Driver is the switch type that it owns.To ensure reliable operation, the temperature should be set to -40°C~85°C TA.By default, it is set to output 7.The LED driving board is powered by a voltage of Not Required.A maximum voltage of NPN volts is available from the output of this LED driver.This object belongs to the UL*2003A family.A total of 16 terminations can be found in it.For operation, 16 pins are used.It is mounted in the way of Surface Mount.In total, it has 16 pins.As well as producing LOGIC LEVEL COMPATIBLE, this LED driving board is capable of producing [1].In total, there are 7 elements that make up this list.The LED driver has an application of SWITCHING transistors.
ULQ2003ADR2G Features
Additional features like LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Transistor applications such as SWITCHING
ULQ2003ADR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor ULQ2003ADR2G Power Switches ICs applications.
  • PC Cards
  • Hard Disk Drives
  • HDD, SSD
  • USB Ports/Hubs
  • Wearable Devices
  • Low Voltage I/O System Power
  • Handheld Devices
  • Solid-State Drives
  • Hot Swap
  • Wireless Headsets
Step5Bar-code shipping tag
ULQ2003ADR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    UL*2003A
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    7
  • Output Type
    NPN
  • Number of Elements
    7
  • Interface
    Parallel
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Inverting
  • Switch Type
    Relay, Solenoid Driver
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.6V
  • Max Collector Current
    500mA
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    50V
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.6V
  • Max Breakdown Voltage
    50V
  • hFE Min
    1000
  • Height
    1.75mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm