  • UFR3130PF
UFR3130PF
advertisement
Manufacturer No:
UFR3130PF
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-UFR3130PF
Package:
Datasheet:
UFR3130PF
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 1-Termination Bulk
Step5Bar-code shipping tag
UFR3130PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    130V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    400A
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • JESD-30 Code
    O-XUPF-P1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    30A