  • UF360AAA23-H1C4A
UF360AAA23-H1C4A
advertisement
Manufacturer No:
UF360AAA23-H1C4A
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF360AAA23-H1C4A
Package:
Datasheet:
UF360AAA23-H1C4A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF360AAA23-H1C4A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    11lbs 5kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Published
    2014
  • Series
    UF360AAA
  • Size / Dimension
    Round - 360mm Dia
  • Feature
    Permanent Split Capacitor Motor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    265W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.13A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    1600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    1645.0 CFM (46.06m3/min)
  • Noise
    70.0 dB(A)
  • Static Pressure
    2.200 in H2O (548.0 Pa)
  • Width
    167.3mm