  • UF15AC12-BWHR-L36
UF15AC12-BWHR-L36
advertisement
Manufacturer No:
UF15AC12-BWHR-L36
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-UF15AC12-BWHR-L36
Package:
Datasheet:
UF15AC12-BWHR-L36
Description:
FAN 172X150X38MM 115VAC 36" WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UF15AC12-BWHR-L36
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    1.6lbs 725.7g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40~158°F -40°C~70°C
  • Published
    2005
  • Series
    UF15AC
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Feature
    Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    28.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.230A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3400 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    212.0 CFM (5.94m3/min)
  • Noise
    58.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.750 in H2O (186.8 Pa)