  • UCR18EVHFSR047
UCR18EVHFSR047
advertisement
Manufacturer No:
UCR18EVHFSR047
HK JDW NO:
687-UCR18EVHFSR047
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
UCR18EVHFSR047
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, UCR Series, Thick Film, 47mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3315
Step5Bar-code shipping tag
UCR18EVHFSR047
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    0/ +150ppm/°C
  • Resistance
    47mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm