  • UCR10EVHFSR018
UCR10EVHFSR018
advertisement
Manufacturer No:
UCR10EVHFSR018
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UCR10EVHFSR018
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
UCR10EVHFSR018
Description:
FIXED RESISTOR UCR Series, Thick Film, 18mOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3476
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCR10EVHFSR018
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    18mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Power Rating
    330mW
  • Max Power Dissipation
    333mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm