  • UCR03EWPFSR027
UCR03EWPFSR027
advertisement
Manufacturer No:
UCR03EWPFSR027
HK JDW NO:
687-UCR03EWPFSR027
Datasheet:
UCR03EWPFSR027
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, UCR Series, Thick Film, 27mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2815
Step5Bar-code shipping tag
UCR03EWPFSR027
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.034W 1.60mmx0.87mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/ +250ppm/°C
  • Resistance
    27mOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm