  • UCR03EVPFSR062
UCR03EVPFSR062
advertisement
Manufacturer No:
UCR03EVPFSR062
HK JDW NO:
687-UCR03EVPFSR062
Datasheet:
UCR03EVPFSR062
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, UCR Series, Thick Film, 62mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 47
Step5Bar-code shipping tag
UCR03EVPFSR062
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.034W 1.60mmx0.87mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    0/ +200ppm/°C
  • Resistance
    62mOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm