  • UCR03EVPFLR470
UCR03EVPFLR470
advertisement
Manufacturer No:
UCR03EVPFLR470
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UCR03EVPFLR470
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
UCR03EVPFLR470
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, UCR Series, Thick Film, 470mOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3883
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCR03EVPFLR470
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UCR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.034W 1.60mmx0.87mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/ +150ppm/°C
  • Resistance
    470mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm