  • UCR01MVPFLR750
UCR01MVPFLR750
advertisement
Manufacturer No:
UCR01MVPFLR750
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UCR01MVPFLR750
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
UCR01MVPFLR750
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, UCR Series, Thick Film, 750mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 12004
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCR01MVPFLR750
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UCR
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/ +200ppm/°C
  • Resistance
    750mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    431.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.017 0.43mm