  • UCC5641PW28
UCC5641PW28
advertisement
Manufacturer No:
UCC5641PW28
HK JDW NO:
815-UCC5641PW28
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
UCC5641PW28
Purchasing and Inquiry
UCC5641PW28 Overview
Termination with a 9 device, which matches the transmission line's characteristic impedance, is considered a 9 termination. Because of its low package cost, the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is widely used in the electronic industry. Packaging follows Tube's material specifications. It is possible to mount PCBs on Surface Mount. There should not be an increase in Operating Temperature over 0°C~70°C. It is a SCSI, LVD-qualified material for standard applications. Normal operation is ensured with a 2.7V~5.25V Supply Voltage. For finding related parts, you can use Base Part Number UCC5641. A 28 pin serves a specific purpose. These lines are devoted exclusively to the transmission of signals or intelligence and are either public or private. High efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at 3.3V. On the back is a Surface Mount-mount. This falls under Subcategory Bus Terminators. Computers, phones, and other communication devices have pronged contacts called 28 pins. It is necessary to use 3.3V Power Supplies to operate this system. This electrical device has a resistance of 105Ohm (Ω). For 5.25V to fully function, it requires current supply.
UCC5641PW28 Features
9 terminations
Tube package
UCC5641 family
28 pin count
9 signal lines
28 pins
3.3V power supplies
UCC5641PW28 Applications
There are a lot of Texas Instruments UCC5641PW28 Signal Terminators applications.
  • ESD protection and termination of USB downstream ports downstream ports
  • mainframes
  • Set-top boxes
  • laser printers
  • Desktop PCs
  • Network attached storage (NAS)
  • Data Switches
  • workstations
  • tape drives
  • CSU and DSU
Step5Bar-code shipping tag
UCC5641PW28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    SCSI, LVD
  • Resistance
    105Ohm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Bus Terminators
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.25V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    UCC5641
  • Pin Count
    28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Differential Output
    YES
  • Number of Signal Lines
    9
  • Pull-up Resistance-Nom
    105Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    4.4mm