  • UCC3918DP
UCC3918DP
advertisement
Manufacturer No:
UCC3918DP
HK JDW NO:
815-UCC3918DP
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
UCC3918DP
Description:
Tube Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers 1mA mA Thermal Limit, UVLO 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 1 General Purpose Hot Swap Controller
Purchasing and Inquiry
UCC3918DP Overview
You get it with the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.As of now, 1 channels are available.Tube-shaped packaging is used for this product.This device has a total of 16 terminations.There is a DUAL terminal position on the device.Total number of pins is 16.High efficiency can be achieved when the supply voltage is 5V.Surface Mount has set it up this way.This electrical component is classified as Hot Swap Controller.To ensure reliable operation, set the temperature to 0°C~70°C.Devices with General Purpose applications are available.The article appears in Thermal Limit, UVLO.If the power source is 3V~6VV, it should work fine.Hot-swappable device belongs to the UCC3918 family of numbers.16 pins are used to operate the system.This gadget is self-contained in?Power Management Circuits.The programmable features of this device are Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout.Presently, there is a sufficient supply of 1mA.The supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation.The maximum supply voltage is set to 6V.As far as the power supplies are concerned, the part has the character 5V.There is a maximum output of 4.6AV from the device.Hot Swap requires a maximum current of 2mA to operate.There is a 75mOhm resistance on this device.
UCC3918DP Features
The terminal position of 16
Features of Thermal Limit, UVLO
Programmable features of Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout
UCC3918DP Applications
There are a lot of Texas Instruments UCC3918DP hot swap controllers applications.
  • Board or blade insertion into live backplanes
  • Safe board insertion and extraction
  • Undervoltage protection
  • Industrial high-side switches
  • Power monitoring
  • Disconnect faulty loads before supply voltage drops
  • Industrial application
  • Identify faulty boards
  • Comprehensive analog and digital capabilities
  • Storage network
Step5Bar-code shipping tag
UCC3918DP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to UCC3918DP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    156.489368mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Thermal Limit, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hot Swap Controller
  • Resistance
    75mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    General Purpose
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~6V
  • Supply Voltage
    5V
  • Depth
    4mm
  • Base Part Number
    UCC3918
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output (Max)
    4.6A
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Max Supply Current
    2mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Current - Supply
    1mA
  • Min Input Voltage
    3V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Nominal Input Voltage
    6V
  • Threshold Voltage
    1.3
  • Internal Switch(s)
  • Programmable Features
    Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout
  • Feature Pins
    CT, FAULT, IFAULT, IMAX, /SHTDWN
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm