  • UCC3916DPG4
UCC3916DPG4
advertisement
Manufacturer No:
UCC3916DPG4
HK JDW NO:
815-UCC3916DPG4
Package:
SOIC
Datasheet:
UCC3916DPG4
Description:
1 Hot Swap Controllers SOIC 1
Purchasing and Inquiry
UCC3916DPG4 Overview
Package SOIC includes it.At the moment, 1 channels are accessible.Total terminations are 8.Device position DUAL is its terminal position.A total of 8 pins are present on it.High efficiency can be achieved with a voltage supply of 5V.Operating the device requires 8 pins.There is nothing else in Power Management Circuits but this gadget.Hot-swappable device is stable to operate at a temperature of 70°C°C at the maximum.For reliability, it must work at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius.Part 5V uses a power supply that has a voltage.Hot Swap uses an analog IC, in this case a POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT.6VV is the maximum supply voltage that it can handle.Using a low supply voltage, such as 4VV, will be feasible.Its maximum current requirement is 2mA.
UCC3916DPG4 Features
The terminal position of 8
UCC3916DPG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments UCC3916DPG4 hot swap controllers applications.
  • Network router
  • Electric vehicle
  • Inrush current control
  • Network switches
  • Firewire
  • Loads
  • Load transient protection
  • Safe board insertion and extraction
  • Circuit power protectors
  • DC boost circuit
Step5Bar-code shipping tag
UCC3916DPG4
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    74.389149mg
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    8
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Depth
    4mm
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Max Supply Current
    2mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Min Input Voltage
    4V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Nominal Input Voltage
    6V
  • Min Current Limit
    1.65A
  • Height
    1.58mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.91mm