  • UCC3913DG4
UCC3913DG4
advertisement
Manufacturer No:
UCC3913DG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-UCC3913DG4
Package:
SOIC
Datasheet:
UCC3913DG4
Description:
1 Hot Swap Controllers SOIC 1
Purchasing and Inquiry
UCC3913DG4 Overview
This is included in the SOIC package.As of now, 1 channels are available.Total terminations are 8.Device position DUAL is its terminal position.The device has a total of 8 pins.A supply voltage of 9.5V can result in high efficiency.During operation, 8 pins are used.Despite its self-contained nature, Power Management Circuits is a very compact device.Surface Mount directs its position.Operating at 70°C°C allows for stable operation.At a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius, it maintains reliability.As you can see in this example, the gadget uses an analog IC called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.A maximum voltage of -10.5VV can be supplied to it.Hot Swap can work wHot Swaph as low a supply voltage as feasible, such as -9.999kVV.Supply current 2mA is operative.Hot Swap operates at a maximum current of 20mA.
UCC3913DG4 Features
The terminal position of 8
UCC3913DG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments UCC3913DG4 hot swap controllers applications.
  • Industrial
  • Board or blade insertion into live backplanes
  • Active current limit
  • Industrial high-side switches
  • Networking
  • Electric vehicle
  • Industrial application
  • Network switch
  • Power monitoring
  • Circuit breakers for electronic circuits
Step5Bar-code shipping tag
UCC3913DG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    72.603129mg
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    9.5V
  • Depth
    4mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    -10.5V
  • Min Supply Voltage
    -9.999kV
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Max Supply Current
    20mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Voltage - Output
    10V
  • Nominal Input Voltage
    -10.5V
  • Height
    1.58mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm