  • UCC3912DPTR
UCC3912DPTR
advertisement
Manufacturer No:
UCC3912DPTR
HK JDW NO:
815-UCC3912DPTR
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Tape & Reel (TR) Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers 1mA mA Latched Fault, Thermal Limit 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 1 General Purpose Hot Swap Controller
Purchasing and Inquiry
UCC3912DPTR Overview
It's included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.At the moment, 1 channels are accessible.Hot-swappable device comes in the shape of a Tape & Reel (TR).There are a total of 16 terminations on it.This device has a terminal position of DUAL.The device consists of a total of 16 pins.Hot-swappable device is possible to achieve high efficiency wHot-swappable deviceh a supply voltage of 5V.According to Surface Mount, it has been set up.Electric components of this type are classified as Hot Swap Controller.To ensure reliable operation, the temperature should be set to 0°C~70°C.Hot-swappable device has General Purpose applications.In Latched Fault, Thermal Limit, it is featured.Hot-swappable device should be able to work wHot-swappable deviceh a 3V~8VV power source.The number UCC3912 belongs to the UCC3912 family.For operation, 16 pins are used.There is nothing else in Power Management Circuits but this gadget.Hot-swappable device has Current Limit, Fault Timeout programmable features.Currently, 1mA is in short supply.Hot-swappable device is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V in order to maintain normal operation.Vsup (maximum supply voltage) is set to 8V.This part is powered by a 5V-shaped power supply.Its maximum output is 4AV.The maximum current required for its operation is {0}.
UCC3912DPTR Features
UCC3912DPTR Applications
There are a lot of Texas Instruments UCC3912DPTR hot swap controllers applications.
  • Telecommunications
  • Circuit breakers for high-side circuits
  • Overcurrent protection
  • Switch
  • Reverse current protection
  • Supply voltage monitoring
  • Industrial application
  • Central office switching systems
  • Servers
  • DC boost circuit
Step5Bar-code shipping tag
UCC3912DPTR
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Voltage - Supply
    3V~8V
  • Supply Voltage
    5V
  • Depth
    4mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    8V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Current - Output (Max)
    4A
  • Max Supply Current
    2mA
  • Adjustable Threshold
  • Current - Supply
    1mA
  • Min Input Voltage
    3V
  • Max Input Voltage
    8V
  • Nominal Input Voltage
    8V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm