  • UCC3912DPG4
UCC3912DPG4
advertisement
Manufacturer No:
UCC3912DPG4
HK JDW NO:
815-UCC3912DPG4
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Tube Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers 1mA mA Latched Fault, Thermal Limit 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 1 General Purpose Hot Swap Controller
Purchasing and Inquiry
UCC3912DPG4 Overview
It's included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.At the moment, 1 channels are accessible.There is a Tube-shaped package for it.Total terminations are 16.A device's terminal position is DUAL.Total number of pins is 16.An efficient supply voltage is possible with 5V.In the way of Surface Mount, it's set up.The electrical component in question falls into the classification Hot Swap Controller.Ensure reliable operation by setting the temperature to 0°C~70°C.Apps for General Purpose are available on the device.The article is featured in Latched Fault, Thermal Limit.In the case of a 3V~8VV power source, it should work just fine.The number UCC3912 belongs to the UCC3912 family.Operating the device requires 16 pins.This gadget is self-contained in?Power Management Circuits.Current Limit, Fault Timeout is the number of features it can be programmed with.1mA is currently in short supply.Hot-swappable device is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V so that the device can function normally.8V (maximum supply voltage) is set.Hot-swappable device is important to note that the part has a power supply 5V.Device 4AV has a maximum output.In order for it to operate, a current of 2mA is required.
UCC3912DPG4 Features
UCC3912DPG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments UCC3912DPG4 hot swap controllers applications.
  • CompactPCI
  • Data communication systems
  • High power circuit board
  • Limitting the inrush current
  • Active current limit
  • Overcurrent protection
  • Server backplane system
  • Base station
  • Telecom server
  • Thermal limitation
Step5Bar-code shipping tag
UCC3912DPG4
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
    Hot Swap Controller
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~8V
  • Supply Voltage
    5V
  • Depth
    4mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    8V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Current - Output (Max)
    4A
  • Max Supply Current
    2mA
  • Adjustable Threshold
  • Current - Supply
    1mA
  • Min Input Voltage
    3V
  • Max Input Voltage
    8V
  • Nominal Input Voltage
    8V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm