  • UCC3912DP
UCC3912DP
advertisement
Manufacturer No:
UCC3912DP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-UCC3912DP
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Tube Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers Latched Fault, Thermal Limit 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 1 General Purpose Hot Swap Controller
Purchasing and Inquiry
UCC3912DP Overview
You get it with the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.As of now, 1 channels are available.There is a Tube-shaped package for it.Hot-swappable device has a total of 16 terminations.Device position DUAL is its terminal position.The device has a total of 16 pins.Hot-swappable device is possible to achieve high efficiency wHot-swappable deviceh a supply voltage of 5V.As Surface Mount would say, it's set up like that.This electrical component is classified as Hot Swap Controller.To ensure reliable operation, the temperature should be set to 0°C~70°C.General Purpose applications can be downloaded from the device.As you can see in Latched Fault, Thermal Limit, it's featured.As long as you have a 3V~8VV power source, it should work.Hot-swappable device is included in the UCC3912 family of numbers.16 pins are used to operate the system.As far as Power Management Circuits is concerned, this gadget is self-contained.Current Limit, Fault Timeout is the number of features it can be programmed with.The supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation.8V (maximum supply voltage) is set.Hot-swappable device is 5V type power supplies that are used in this part.Hot Swap is set to output 2 by default.In terms of output, the device has a maximum of 4AV.Its operative supply current is 2mA.There is a maximum current requirement of 2mA for it to operate.
UCC3912DP Features
The terminal position of 16
Features of Latched Fault, Thermal Limit
Programmable features of Current Limit, Fault Timeout
UCC3912DP Applications
There are a lot of Texas Instruments UCC3912DP hot swap controllers applications.
  • Data communication systems
  • Identify faulty boards
  • Inrush current control
  • Current monitoring
  • Microcontrollers
  • Raid
  • Limitting the inrush current
  • Firewire
  • Network switch
  • Power monitoring
Step5Bar-code shipping tag
UCC3912DP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to UCC3912DP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    156.489368mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Latched Fault, Thermal Limit
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hot Swap Controller
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~8V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Depth
    4mm
  • Base Part Number
    UCC3912
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    8V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Current - Output (Max)
    4A
  • Max Supply Current
    2mA
  • Adjustable Threshold
  • Min Input Voltage
    3V
  • Max Input Voltage
    8V
  • Nominal Input Voltage
    8V
  • Threshold Voltage
    1.5
  • Internal Switch(s)
  • Programmable Features
    Current Limit, Fault Timeout
  • Feature Pins
    CT, /FAULT, IMAX, /SHTDWN
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm