  • UC500-30GM-IUR2-V15
UC500-30GM-IUR2-V15
advertisement
Manufacturer No:
UC500-30GM-IUR2-V15
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-UC500-30GM-IUR2-V15
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M30 5-Pin
Purchasing and Inquiry
UC500-30GM-IUR2-V15 Overview
With the Cylinder, Threaded - M30 package, it is included for your convenience. It is possible for proximity sensors to operate effectively at temperatures below -25°C~70°C. Pins 5 on this electronic component. If the rate is 380kHz, then the proximity sensors will function. In order for proximity sensors to work properly, the reed switch's internal contacts should pass 20mA current. DC circuits can withstand the maximum voltage of 30V without damaging proximity sensors. In a DC circuit, the proximity sensors must have a current higher than 10V.
UC500-30GM-IUR2-V15 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.181 ~ 19.685 (30mm ~ 500mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
UC500-30GM-IUR2-V15 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. UC500-30GM-IUR2-V15 Proximity Sensors applications.
  • Collision detection on robots
  • Plastic object detection
  • Self-driving cars
  • Air-conditioners
  • Anti-aircraft systems
  • Tablets
  • Office automation equipment
  • Notebooks
  • Mobile Phones
  • Usage in Security
Step5Bar-code shipping tag
UC500-30GM-IUR2-V15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Number of Pins
    5
  • Housing Material
    PBT
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP65
  • Frequency
    380kHz
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    Analog Current and Voltage
  • Max Output Current
    20mA
  • Max Output Voltage
    10V
  • Response Time
    35 ms
  • Thread Size
    M30
  • Min Output Voltage
    0V
  • Sensing Distance
    1.181 ~ 19.685 (30mm ~ 500mm)
  • Sensor Type
    Ultrasonic
  • Indicator
    LED
  • Max Supply Voltage (DC)
    30V
  • Outside Diameter
    114 mm
  • Min Supply Voltage (DC)
    10V
  • Switching Frequency
    380kHz
  • Switching Current
    20mA
  • Diameter
    30mm
  • Length
    141.5mm