UC3907DWTRG4
UC3907DWTRG4
699-UC3907DWTRG4
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
16 Terminations4.5V~36V Specialized Power Management ICs6mA 1 Functions
Purchasing and Inquiry
UC3907DWTRG4 Overview
Using Tape & Reel (TR) as a shipping the power management path is acceptable.To facilitate transportation, it is packaged the power management in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) .Surface Mount is an universal mounting way for easy adapting.The power management is intended for use at Load Share Controller as well as other applications.Ensure that the operating temperature of the power management ic is set to 0°C~70°C in order to prevent malfunctions.The power management operates at 4.5V~36V volts.The power management is equipped with 16 terminals.The instruments designs has received high praise because it is an analog POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT IC.Powered by a 15V voltage, the power manager is capable of handling a range of demanding functions.This power ic has 16 pins in its pinout.It is recommended that the power ic receives its supply current at 6mA .A minimum of 4.5V is required for the ic supplies to start.1 channels cooperate together to maintain the output quality.In addition, you should not supply the power supply ic with a voltage greater than 35V .
UC3907DWTRG4 Features
Mainly used in Load Share Controller applications
Operating temperature: 0°C~70°C
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT analog IC
UC3907DWTRG4 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC UC3907DWTRG4Power Management applications.
- LP2996A: DDR3L
- Hearing Aids
- Automotive cluster
- Standard notebook PC
- Automotive Infotainment
- LP2996A: DDR2
- Hand-Held Systems
- Measurement of Point Voltages
- DSP
- Surround view system ECU
Package
UC3907DWTRG4
Rochester Electronics699-FAN7314MX20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CS3341YD14G14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8784ETL+40-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8621YETG+24-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-NUS3046MNT1G8-VDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8621ZETG+24-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX749CPA8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX5043ETN56-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MC13892BJVL186-LFBGA2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD53041KRP20-SOIC (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare