UC3902NG4
UC3902NG4
815-UC3902NG4
PDIP
1 Hot Swap Controllers PDIP 1
Purchasing and Inquiry
UC3902NG4 Overview
It's included in the PDIP package.Hot-swappable device is currently possible to access 1 channels.Hot-swappable device terminates wHot-swappable deviceh 8 in total.The terminal position of the device is DUAL.The device has a total of 8 pins.A supply voltage of 5V allows for high efficiency.In order to operate, 8 pins are used.The gadget in Power Management Circuits is self-contained.Through Hole is the direction in which it is positioned.Stable operation can be achieved with a maximum operating temperature of 70°C°C.Hot-swappable device maintains Hot-swappable devices reliabilHot-swappable devicey at a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius.Hot-swappable device is important that the supply voltage (Vsup) is kept above 2.7V for normal operation of the device.20V (maximum supply voltage) is set.Hot-swappable device has a 5V power supply, which is the power supply used in the part.An analog IC, POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT in this instance, is used for this gadget.The maximum operating current is 10mA.There is a supply current of 4mA.
UC3902NG4 Features
The terminal position of 8
UC3902NG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments UC3902NG4 hot swap controllers applications.
- Thermal limitation
- Redundant-array-of-independent-disk (RAID) storage
- Comprehensive analog and digital capabilities
- Industrial high-side switches
- Base station power distribution system
- Temperature monitor output
- Backplane
- Base station
- Overvoltage protection
- Supply voltage monitoring
Package
UC3902NG4
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to UC3902NG4.
Texas Instruments815-TPS2590RSAT16-VQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM25069PMME-2/NOPB10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2420RSAT16-VQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWR14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM5067MM-1/NOPB10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWRG414-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UCC3915DPTR16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM5066PMHX/NOPB28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPS2350DG414-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWG414-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare