UC3901DWTR
UC3901DWTR
699-UC3901DWTR
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
16 Terminations4.5V~40V Specialized Power Management ICs5mA 1 Functions
Purchasing and Inquiry
UC3901DWTR Overview
Using Tape & Reel (TR) as a shipping the power management path is acceptable.For ease of transportation, it is packaged the power management in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) .For easy adaptation, Surface Mount is a universal mounting method.Applications targeting this power management include Feedback Generator and others.The operating temperature of the power management ic should be set to 0°C~70°C to avoid mal-function.The power management runs on 4.5V~40V voltage.The power management is equipped with 16 terminals.As an analog IC with a ANALOG CIRCUIT value, the instruments designs has been widely praised.The power manager is supplied with 10V voltage and is capable of performing a wide range of demanding tasks.It is recommended that the power ic receives its supply current at 5mA .A minimum of 4.5V is needed for it to start.You should not supply more voltage than 40V to the power supply ic.
UC3901DWTR Features
Mainly used in Feedback Generator applications
Operating temperature: 0°C~70°C
ANALOG CIRCUIT analog IC
UC3901DWTR Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC UC3901DWTRPower Management applications.
- Cordless Phone Base Station
- Debug
- Automotive head unit
- Wireless routers
- Automotive Advanced Driver Assistance System (ADAS)
- Data Storage
- Chromebook
- Netbooks
- Portable Navigation Devices
- Real-time Signal Monitoring
Package
UC3901DWTR
Rochester Electronics699-FAN7314MX20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-CS3341YD14G14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8784ETL+40-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8621YETG+24-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-NUS3046MNT1G8-VDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX8621ZETG+24-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX749CPA8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX5043ETN56-WFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MC13892BJVL186-LFBGA2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD53041KRP20-SOIC (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare