  • UBC10.241
UBC10.241
advertisement
Manufacturer No:
UBC10.241
Manufacturer:
PULS, LP
HK JDW NO:
609-UBC10.241
Package:
Datasheet:
UBC10.241
Description:
DIN RAIL UPS 24V 10A W/ 5AH BAT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UBC10.241
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to UBC10.241.
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standby (No Regulation)
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose, Industrial Control
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    119mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PXMA-X12
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    24V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Output
    24V
  • Input Voltage (Min)
    22.5V
  • Input Voltage (Max)
    30V
  • Total Power Output-Max
    360W
  • Form
    Din Rail
  • Power - Rated
    360W
  • Height
    4.882 124.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Weight
    6.3lbs 2.9kg
  • Series
    DIMENSION U
  • Size / Dimension
    4.685Lx4.843W 119.00mmx123.00mm