  • UB226SKW036G-1JB
UB226SKW036G-1JB
advertisement
Manufacturer No:
UB226SKW036G-1JB
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-UB226SKW036G-1JB
Package:
125
Datasheet:
UB226SKW036G-1JB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UB226SKW036G-1JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    125
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UB2
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Terminal Finish
    GOLD
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    3.6VDC