  • UB2000-30GM-E5-V15
UB2000-30GM-E5-V15
advertisement
Manufacturer No:
UB2000-30GM-E5-V15
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-UB2000-30GM-E5-V15
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30 5-Pin
Purchasing and Inquiry
UB2000-30GM-E5-V15 Overview
To make it easier for you, this Sensor is included with the Cylinder, Threaded - M30 package. It is possible for proximity sensors to function well at -25°C~70°C. The pin count of this electronic component is 5. It is recommended that the supply voltage of proximity sensors be set to 30V to achieve maximum efficiency. It's important that the reed switch's internal contacts pass 200mA so the proximity sensors work. A voltage of 30V can be applied to the proximity sensors in DC circuits without the proximity sensors being damaged. There should be no current flowing in the DC circuit below the value of 10V, otherwise, there will be a risk of damage to the proximity sensors.
UB2000-30GM-E5-V15 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 3.150 ~ 78.740 (80mm ~ 2000mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
UB2000-30GM-E5-V15 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. UB2000-30GM-E5-V15 Proximity Sensors applications.
  • Parking
  • Detect position
  • Wearables
  • Counter System
  • PC monitors
  • Measurement of the distance from the target
  • Mobile Phones
  • Lighting
  • Display products
  • TV
Step5Bar-code shipping tag
UB2000-30GM-E5-V15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    5
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP65
  • Frequency
    175kHz
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NC/NO, 5-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Sensing Distance
    3.150 ~ 78.740 (80mm ~ 2000mm)
  • Sensor Type
    Ultrasonic
  • Indicator
    LED
  • Max Supply Voltage (DC)
    30V
  • Min Supply Voltage (DC)
    10V
  • Switching Current
    200mA
  • Diameter
    30mm
  • Height
    94mm
  • Length
    94mm