  • UA18EAD15NKM1TI
UA18EAD15NKM1TI
advertisement
Manufacturer No:
UA18EAD15NKM1TI
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-UA18EAD15NKM1TI
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
Description:
15V~30V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M18 UA18 Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
UA18EAD15NKM1TI Overview
UA18EAD15NKM1TI Features
UA18 Series
Operating Temperature: -20°C~60°C
Sensing Distance: 7.874 ~ 59.055 (200mm ~ 1500mm)
Voltage - Supply: 15V~30V
Response Frequency: 1Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
UA18EAD15NKM1TI Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. UA18EAD15NKM1TI Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Rice cookers
  • Recycling plants
  • Collision detection on robots
  • TV
  • Parking
  • Home appliances
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Tablets
  • Detect position
Step5Bar-code shipping tag
UA18EAD15NKM1TI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Series
    UA18
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    15V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    Analog Voltage, NPN
  • Sensing Distance
    7.874 ~ 59.055 (200mm ~ 1500mm)
  • Sensor Type
    Ultrasonic
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    1Hz