  • U28SD9AGE
U28SD9AGE
advertisement
Manufacturer No:
U28SD9AGE
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-U28SD9AGE
Package:
Datasheet:
U28SD9AGE
Description:
U28SD9AGE datasheet pdf and Toggle Switches product details from C&K stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
U28SD9AGE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    7000
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Depth
    36.71mm
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Illumination Type
    Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Length
    12.7mm
  • Actuator Length
    12.45mm