  • U15J61Z3QE22
U15J61Z3QE22
advertisement
Manufacturer No:
U15J61Z3QE22
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-U15J61Z3QE22
Package:
Datasheet:
U15J61Z3QE22
Description:
U15J61Z3QE22 datasheet pdf and Rocker Switches product details from C&K stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
U15J61Z3QE22
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    7000
  • Published
    2010
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Paddle
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V