  • TZQ5266B-GS18
TZQ5266B-GS18
advertisement
Manufacturer No:
TZQ5266B-GS18
HK JDW NO:
884-TZQ5266B-GS18
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
TZQ5266B-GS18
Description:
ZENER DIODE 230Ohm ±5% 68V 100nA @ 52V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations ZENER SOD-80 Variant
Step5Bar-code shipping tag
TZQ5266B-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-80 Variant
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LELF-R2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    230Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 52V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    230Ohm
  • Reference Voltage
    68V
  • Zener Voltage
    68V
  • Working Test Current
    1.8mA
  • Voltage Tolerance
    5%