  • TZMC9V1-GS08
TZMC9V1-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMC9V1-GS08
HK JDW NO:
884-TZMC9V1-GS08
Datasheet:
TZMC9V1-GS08
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 9.1V 100nA @ 6.8V 175°C 500mW 2 Terminations ZENER DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
TZMC9V1-GS08
  • Operating Temperature
    175°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
    260
  • Base Part Number
    TZMC9V1
    1
  • Working Voltage
    9.1V
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 6.8V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Breakdown Voltage
    9.1V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    6.077%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm