  • TX24-80R-12ST-E1E
TX24-80R-12ST-E1E
advertisement
Manufacturer No:
TX24-80R-12ST-E1E
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-TX24-80R-12ST-E1E
Package:
Datasheet:
TX24-80R-12ST-E1E
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 80 Positions TX24 Gold Through Hole
Quantity:
In Stock : 2471
Step5Bar-code shipping tag
TX24-80R-12ST-E1E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TX24
  • Published
    2006
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    500V
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Housing Color
    Black
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Height
    10.3mm
  • Length
    63.4mm
  • Width
    8mm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.642 16.30mm
  • Stack Height (Mating)
    18mm 20mm 24mm