  • TWAA686K050CBDZ0000
TWAA686K050CBDZ0000
advertisement
Manufacturer No:
TWAA686K050CBDZ0000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TWAA686K050CBDZ0000
Package:
Description:
68μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.001mA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
TWAA686K050CBDZ0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TWA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TRAY
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39006
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    630mA
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    1500 mΩ
  • Diameter
    4.78mm
  • Length
    11.51mm