  • TVS07RF-25-19PB
TVS07RF-25-19PB
advertisement
Manufacturer No:
TVS07RF-25-19PB
HK JDW NO:
61-TVS07RF-25-19PB
Package:
Datasheet:
TVS07RF-25-19PB
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
Quantity:
In Stock : 53
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TVS07RF-25-19PB
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    19
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
    YES
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    19
  • Orientation
    B
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    55.58mm
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    25-19
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Length
    31.9mm