  • TVPS00RF-25-29P
TVPS00RF-25-29P
advertisement
Manufacturer No:
TVPS00RF-25-29P
HK JDW NO:
61-TVPS00RF-25-29P
Package:
Datasheet:
TVPS00RF-25-29P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
Quantity:
In Stock : 499
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TVPS00RF-25-29P
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    29
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Marine, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
    YES
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    29
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    46.4mm
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    25-29
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Environmental Characteristics
    MOISTURE RESISTANT
  • Plating
    Electroless Nickel
  • Length
    32.77mm