  • TUW15JR56E
TUW15JR56E
advertisement
Manufacturer No:
TUW15JR56E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TUW15JR56E
Package:
Axial
Datasheet:
TUW15JR56E
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 560mOhm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 260
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TUW15JR56E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    TUW
  • Size / Dimension
    0.492 x 0.453 Rectangularx1.929L 12.50mmx11.50mmx49.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    560mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1kV
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Flameproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    35mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    11.5mm