  • TUNS700F48-P
TUNS700F48-P
advertisement
Manufacturer No:
TUNS700F48-P
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-TUNS700F48-P
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
TUNS700F48-P
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 701W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TUNS700F48-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    TUN (700W)
  • Size / Dimension
    4.62Lx2.42W x 0.50 H 117.3mmx61.5mmx12.7mm
  • Feature
    Baseplate, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    701W
  • Additional Feature
    LG-MAX, WD-MAX
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    90%
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    14.6A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Total Power Output-Max
    700.8W
  • Line Regulation
    96mV