  • TTN0.50SV100
TTN0.50SV100
advertisement
Manufacturer No:
TTN0.50SV100
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-TTN0.50SV100
Package:
100
Datasheet:
TTN0.50SV100
Description:
SLEEVING 0.5" ID 100' SILVER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TTN0.50SV100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    100
  • Material
    Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -60°C~255°C
  • Series
    ThermaShield® Tube
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeving, Insulated
  • Color
    Silver
  • Type Attributes
    Convoluted - Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant
  • Heat Protection
    Flame Retardant, Heat Resistant
  • Length
    100' 30.48m
  • Diameter - Outside
    0.550 (13.97mm)
  • Diameter - Inside
    0.500 (12.70mm)
  • Wall Thickness
    0.025 0.64mm