  • TT104N12KOFAHPSA1
TT104N12KOFAHPSA1
advertisement
Manufacturer No:
TT104N12KOFAHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TT104N12KOFAHPSA1
Package:
Module
Datasheet:
TT104N12KOFAHPSA1
Description:
SCR MODULE 1.2KV 160A MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TT104N12KOFAHPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~140°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.4V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    2050A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    120mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    160A
  • Structure
    Common Anode - All SCRs
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    104A