  • TSSA3U60 R3G
TSSA3U60 R3G
advertisement
Manufacturer No:
TSSA3U60 R3G
HK JDW NO:
799-TSSA3U60 R3G
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
TSSA3U60 R3G
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 3A -55°C~150°C 500μA @ 60V Digi-Reel® DO-214AC, SMA Surface Mount
Quantity:
In Stock : 15076
Step5Bar-code shipping tag
TSSA3U60 R3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Reverse Recovery Time
    25ns
  • Capacitance @ Vr, F
    450pF @ 4V 1MHz