  • TSN1.50SV250
TSN1.50SV250
advertisement
Manufacturer No:
TSN1.50SV250
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-TSN1.50SV250
Package:
Datasheet:
TSN1.50SV250
Description:
SELF WRAP 1.5" X 250' SILVER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TSN1.50SV250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Material
    Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -60°C~255°C
  • Series
    ThermaShield® Flat
  • Feature
    Adhesive Coated Backing, Chemical Resistant, Clean Cut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Self Wrap
  • Color
    Silver
  • Type Attributes
    Sheet
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant
  • Heat Protection
    Heat Resistant
  • Length
    250' 76.20m
  • Wall Thickness
    0.025 0.64mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    1.500 (38.10mm)