  • TSML1000
TSML1000
advertisement
Manufacturer No:
TSML1000
HK JDW NO:
879-TSML1000
Package:
2-SMD, Z-Bend
Datasheet:
TSML1000
Description:
VISHAY SEMICONDUCTOR TSML1000 Infrared Emitter, High Power, 20 mA, 800 ns, 800 ns, 12 , 1.2 V, -40 C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TSML1000
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TSML1000.
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Z-Bend
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Infrared (IR)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    190mW
  • Voltage - Rated DC
    1.2V
  • Orientation
    Top View
  • Depth
    2mm
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation
    190mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.2V
  • Viewing Angle
    24°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Circular, Diffused
  • Test Current
    20mA
  • Rise Time
    800ns
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength
    940nm
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    100mA
  • Number of LEDs
    1
  • Peak Wavelength
    950 nm
  • Radiant Intensity (Ie) Min @ If
    3mW/sr @ 20mA
  • Length
    2.5mm