  • TS80L186EB13
TS80L186EB13
advertisement
Manufacturer No:
TS80L186EB13
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-TS80L186EB13
Package:
PQFP
Datasheet:
TS80L186EB13
Description:
0.8mm 16-bit Microprocessor 80-Pin 13MHz 3V PQFP
Purchasing and Inquiry
TS80L186EB13 Overview
Since the microprocessor is packed in PQFP, shipping overseas is convenient. Advanced packaging method Bulk is used to provide high reliability. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR. As a whole, there are 80 terminations. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 3V voltage supply. It has a 16-Bit architecture. 13MHz is the frequency of the CPU. The datasheets for 80 pins provide details. A typical Microprocessors embedded microprocessor. This CPU has a wide external data Bus width of 16. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 85°C. Embedded microprocessor bodies have 80 pins injected into them. Many applications use this CPU with Surface Mount mounted. Currently, the CPU core voltage is 3V. There is a maximum voltage you can supply to the CPU of 73mA. Users should not supply a microprocessor with more voltage than 5V under normalcircumstances. The lowest voltage that should be applied to the micro processor is 2.7V. This embedded microprocessor includes additional features such as: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; EMULATION HARDWARE. In order to handle hardware interrupts, there are 6 external interrupt terminations. Serial I/Os are set to communicate between peripherals via 2.
TS80L186EB13 Features
16-Bit Structure
TS80L186EB13 Applications
There are a lot of Intel TS80L186EB13 Microprocessor applications.
  • Keyboards
  • DCS control intelligent sensor
  • Computer/laptop
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Industrial control field
  • Hearing aids
  • DDC control
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
TS80L186EB13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    80
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; EMULATION HARDWARE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    13MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    3V
  • Max Supply Voltage
    5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    73mA
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    13 μs
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of External Interrupts
    6
  • Height Seated (Max)
    3.15mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm