  • TS3YJ503MR15
TS3YJ503MR15
advertisement
Manufacturer No:
TS3YJ503MR15
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-TS3YJ503MR15
Package:
Datasheet:
TS3YJ503MR15
Description:
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 20% 0.125W(1/8W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 1.93mm (3.2 X 3.5 X 2.2mm) J-Hook SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TS3YJ503MR15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TS3
  • Size / Dimension
    Square - 0.138 x 0.126 Face x 0.087 H 3.50mmx3.20mmx2.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Depth
    3.5mm
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    J Lead
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Length
    3.2mm