  • TS30013-M025QFNR
TS30013-M025QFNR
advertisement
Manufacturer No:
TS30013-M025QFNR
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-TS30013-M025QFNR
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16 Terminals 4.5V TS30013 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 3A 16-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6791
Step5Bar-code shipping tag
TS30013-M025QFNR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN PFM CONTROL TECHNIQUE
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TS30013
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V