  • TS12A4515DBVR
TS12A4515DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TS12A4515DBVR
HK JDW NO:
815-TS12A4515DBVR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
75ns, 45ns SPST - NC 10Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE TS12A4515 5 Pins 1nA 3.3V SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
TS12A4515DBVR Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in SC-74A, SOT-753. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). Multiplexers like this are mounted in the Surface Mount position. 1:1 is the ratio between multiplexers and demultiplexers. Operation at a temperature around -40°C~85°C TA. Total terminations are 5. High-quality output is provided by the electronic component's 1 channels. Powered by a 3.3V voltage supply, the electrical part should be switched on and run. A total of 5 pins are injected into the electrical part body. The analog switch ics are built using SPST - NC switching circuits. Use TS12A4515 to search for variants of the digital switches. This digital multiplexer has 20Ohm internal resistance. The functions of 5 pins can be found in the datasheets. This switch device is a typical Multiplexer or Switches. A voltage higher than 12V should not normally be supplied to the switches. A cost-effective Single supply type analogue multiplexer. It is recommended that the electrical component receives a voltage of 2V. The analogue multiplexer could operate on 50nA current. This analog switch requires a voltage of 2.7V~12V to drain from a single voltage supply. Put voltage above 50nA on the multiplexer to cause damage. As far as the outputs go, this switch multiplexer utilizes SEPARATE OUTPUT of them. A 1 input needs to be operated. There are various bandwidths available for data transfer.
TS12A4515DBVR Features
1 Channels
Switch Circuit: SPST - NC
50nA Supply Current
-3db Bandwidth: 520MHz
Bandwidth: 475MHz
TS12A4515DBVR Applications
There are a lot of Texas Instruments TS12A4515DBVR Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Audio signal routing
  • Channel Banks
  • Video switching
  • Central office
  • Modems
  • HDTV
  • Battery Powered Systems
  • Avionics and Military Systems
  • E1 Multiplexer
Step5Bar-code shipping tag
TS12A4515DBVR
  • Resistance
    20Ohm
    Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
    471mW
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    TS12A4515
  • Output
    SEPARATE OUTPUT
  • Pin Count
    5
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Power Dissipation
    471mW
    120 ns
  • Number of Inputs
  • Bandwidth
    475MHz
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • -3db Bandwidth
    520MHz
  • On-State Resistance (Max)
    10Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Off-state Isolation-Nom
    94 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    1nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    7.5pF 7.5pF
  • Switch Circuit
    SPST - NC
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    75ns, 45ns
  • Charge Injection
    -11.5pC
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2.7V~12V
  • Normal Position
    NC
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA