  • TS12A4514DRG4
TS12A4514DRG4
advertisement
Manufacturer No:
TS12A4514DRG4
HK JDW NO:
815-TS12A4514DRG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE 8 Pins 3.3V SOIC
Purchasing and Inquiry
TS12A4514DRG4 Overview
The electronic component is convenient to ship overseas because it is packed in a SOIC. To ensure high reliability, a new packaging method Tape and Reel is used. In total, there are 8 terminations. As a result of its 1 channels, this electronic component provides high-quality output. It is safe to turn on and run the electronic component with a 3.3V voltage supply. The electronic part body is injected with 8 pins. Analog switches have 15Ohm internal resistance. For functions related to 8 pins, please refer to the datasheets. Multiplexer or Switches is a typical switch device. Users shouldn't supply more than 12V voltage to the switch device. The digital multiplexer has a low cost Single supply. There should be 2V voltage fed to the electrical part below 2V. It would be sufficient to run this analogue multiplexer with 50nA current. When the digital multiplexer is charged above 50nA, damage can occur. There are various bandwidths available for data transfer. Temperatures higher than 85°C are not recommended for operation of the analogue multiplexer. This digital multiplexer has 1 outputs.
TS12A4514DRG4 Features
1 Channels
50nA Supply Current
Bandwidth: 475MHz
TS12A4514DRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TS12A4514DRG4 Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Digital cross connects (DSX-1)
  • Audio and video signal routing
  • Modems
  • New designs requiring multiplexer functions
  • Ultrasound
  • Wireless Local Loop
  • Microprocessor Controlled Analog Systems
  • PBXs
  • Fiber to the Home
  • Cellular phones
Step5Bar-code shipping tag
TS12A4514DRG4
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    75.891673mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    15Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Power Dissipation-Max
    471mW
  • Power Dissipation
    471mW
    120 ns
  • Input Voltage (Min)
    -4.5V
  • Input Voltage (Max)
    5.5V
  • Bandwidth
    475MHz
  • Normal Position
    NO
  • Length
    4.9mm