  • TS12A44513PWR
TS12A44513PWR
advertisement
Manufacturer No:
TS12A44513PWR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TS12A44513PWR
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
75ns, 45ns SPST - NO/NC 10Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE TS12A44513 14 Pins 1nA 3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
TS12A44513PWR Overview
The electronic part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). The multiplexer is located in Surface Mount. 1:1 is the ratio of multiplexer to demultiplexer circuits. An extended operating temperature of -40°C~85°C TA degrees Celsius. 14 terminations have been made so far. High-quality output is provided by the electronic component's 4 channels. A 3V voltage supply should turn on and run the electronic component. The electronic part body is injected with 14 pins. These analog multiplexers are built based on SPST - NO/NC switching circuits. TS12A44513 can be used to search for analog multiplexer variants. Internally, this switch multiplexer has a resistance of 20Ohm. The datasheets for the 14 pins explain the functions. There is Multiplexer or Switches analog multiplexer like this in the world. Users shouldn't supply more than 12V voltage to the switch device. Analog switch ics with Single supply type are cost-effective. A low voltage of 2V should be applied to the electronic component. It would be sufficient to run this analogue multiplexer with 50nA current. This analog switch requires a voltage of 2.7V~12V to drain from a single voltage supply. A digital multiplexer may suffer damage if voltage is applied above 50nA. The outputs of this digital multiplexer are SEPARATE OUTPUT in number. A 4 input needs to be operated. There are various bandwidths available for data transfer.
TS12A44513PWR Features
4 Channels
Switch Circuit: SPST - NO/NC
50nA Supply Current
Bandwidth: 530MHz
TS12A44513PWR Applications
There are a lot of Texas Instruments TS12A44513PWR Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Optical Applications
  • Cable Modem
  • E1 Network Equipment
  • Microwave transmission systems
  • CSU
  • High-Voltage
  • Mechanical reed relay replacement
  • Industrial
  • New designs requiring multiplexer functions
  • SONET
Step5Bar-code shipping tag
TS12A44513PWR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
    880mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    TS12A44513
  • Output
    SEPARATE OUTPUT
  • Pin Count
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    50nA
  • Power Dissipation
    880mW
  • Max Supply Current
    50nA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Turn On Delay Time
    120 ns
  • Number of Inputs
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    530MHz
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • On-State Resistance (Max)
    10Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Off-state Isolation-Nom
    94 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    1nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    8pF 8pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    3.5Ohm
  • Switch Circuit
    SPST - NO/NC
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    75ns, 45ns
  • Charge Injection
    -10.5pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    2.5 Ω (Max)
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Switch-on Time-Max
    175ns
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2.7V~12V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm